22. Festiwal Szekspirowski

10 dni/ artyści z 7 krajów

27 Lipca – 5 Sierpnia

22. Festiwal Szekspirowski

NURT GŁÓWNY

Spektakl

WKURZONE NA SZEKSPIRA

Teatr Wybrzeże

31

Lipca
20:30
Teatr im. Andersena w Lublinie, Polska

HMLT

Czas trwania: 135 min. | 16+

Na podstawie „Hamleta” Williama Szekspira (tłum. Stanisław Barańczak)
i „HMLT” Łukasza Wojtyski

Nagradzana reżyserka młodego pokolenia, Magda Szpecht, o której niedawno pisał polski Vogue, postanowiła zmierzyć się z kultowym dziełem Shakespeare’a i pokazać je na swój własny sposób.

,,Rozkładamy na czynniki pierwsze i tworzymy własną definicję gatunku „science-fiction”. Pierwszą część spektaklu – science, poświęciliśmy eksperymentom naukowym. Drugą część spektaklu – fiction, oparliśmy na „Hamlecie” Shakespeare’a. Przy pomocy fikcji opowiadamy o tym, co ludzkie i cielesne, badamy to, co znajduje się między czułością a okrucieństwem. Całość jest pomostem między elżbietańską Anglią XVI wieku a odległą przyszłością, w której androidy są równoprawnymi mieszkańcami ziemi. S-f nie pojawia się u nas w kostiumie, w estetyce, ale w myśleniu, w konstrukcji samego spektaklu” – mówią Magda Szpecht i Łukasz Wojtysko.

Android o klasycyzującej nazwie Homer16 zapoznał się z „Hamletem”. Jego wrażenia z lektury były następujące: historia niezdecydowanego księcia i jego szalonej dziewczyny, która uczy, że wrogów trzeba pokonywać szybko i bezlitośnie, inaczej oni pokonają nas. Homer16 zupełnie nie zrozumiał dziwnego tekstu „być albo nie być?”. Jaki jest sens tego pytania? Jak zatem będzie wyglądał szekspirowski świat, kiedy przepuści się go przez wyobraźnię artificial intelligence? Kim okażą się bohaterowie „Hamleta”, jeśli nie wiadomo, kim jest człowiek? I wreszcie, jak brzmi współczesna odpowiedź na pierwszą kwestię padającą w tragedii: „Kto tam?”.

„Magda Szpecht próbuje spojrzeć na Hamleta nieludzkim okiem, przetworzyć tekst i zasady inscenizacji z pomocą maszyny myślącej. Dostajemy w efekcie inne definicje płci bohaterów, inny algorytm obsady, zaskakujący sens tragedii przeczytanej przez  sztuczną inteligencję. Nie ma spektaklu, jest instalacja, powidoki sztuki, intuicje zachowań, wysterylizowane emocje.” – Łukasz Drewniak w podsumowaniu szekspirowskiego sezonu 2017/2018.

 


  • Twórcy
  • Obsada

Reżyseria: Magda Szpecht

Dramaturgia: Łukasz Wojtysko

Przestrzeń, scenografia i kostiumy: Zuza Golińska

Współpraca: Gosia Golińska

Opracowanie muzyczne: Krzysztof Kaliski

Konsultacja choreograficzna: Weronika Pelczyńska

Konrad Biel, Katarzyna Borek, Bogusław Byrski, Gabriela Jaskuła, Mirella Rogoza-Biel, Natalia Sacharczuk, Wioletta Tomica, Maria Wąsiel, Ilona Zgiet

Bilety od

30zł


KUP BILET
http://22.festiwalszekspirowski.pl/wp-content/uploads/2018/05/fs22-zaslepka.jpg

Reżyser

Magda
Szpecht


Znajdź nas

Więcej o Festiwalu