Mural

Jak wam się podoba

Przejście podziemne Okopowa-Podwale Przedmiejskie w Gdańsku

31

Lipca
12:00

Wstęp

wolny
Wernisaż muralu

Jak wam się podoba

Iwona Zając

„Jak wam się podoba” to autorski projekt Iwony Zając, po raz pierwszy prowadzony w ramach fakultetu na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W jego realizację zaangażowało się również Patio ASP. Iwona we współpracy z trzema instytucjami: Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni rozszerzyła obszar działań edukacyjnych związanych z obecnością Szekspira w Gdańsku.

Zajęcia odbywały się pracowniach Akademii Sztuk Pięknych i w Sali Spotkań Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Uczestnicy fakultetu oprócz regularnych spotkań zwiedzili Teatr Szekspirowski oraz wzięli udział w warsztatach aktorsko-integracyjnych „Być albo nie być Szekspirem” prowadzonych przez Annę Ratkiewicz-Syrek, Kierownika Działu Edukacji GTS.

Motywem przewodnim tegorocznego muralu był Szekspir, ale również mapa, węzeł, wyznaczanie kierunków. Podczas zeszłorocznego malowania muralu przechodnie pytali o drogę i ten temat zainspirował tegoroczną realizację. W obraz ścienny wpleciono motywy ułatwiające przechodniom przemieszczanie się w tunelu. Wybrano również cytaty z dzieł Szekspira z motywem drogi: „Coś tu się złego, święci coś tu krzywo idzie.”(Hamlet), „Zbrodnie i spod ziemi wychodzą aby stać się widocznymi.” (Hamlet), „Do moich celów nie ma drogi krzywej.”(Król Lear).

Wybór malowania przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ulic Podwale Przedmiejskie – Okopowa jest wyborem nieprzypadkowym. To symboliczne przejście z Gdańska Głównego na Stare Przedmieście, którym codziennie przemieszcza się tysiące gdańszczan wysiadających z tramwajów i śpieszących się do pracy i na uczelnie.

Realizacja ma zadanie kontynuację corocznego malowania przejścia tak, jak to miało miejsce w latach 2006-2011 dzięki czemu przejście utrzymuje swoją tożsamość i przestaje wyglądać na miejsce zaniedbane i opuszczone. GZDiZ zaangażował się w remont tunelu. Oprócz przygotowania ściany pod malowidło przeprowadził naprawę sufitu. Na przełomie 2018/2019 mają się pojawić profesjonalne tablice informujące przechodniów, w jakim kierunku prowadzi dane wyjście.

Mural przy użyciu powstałych podczas fakultetu szablonów będzie malowany w dniach 26-30 lipca br. Wernisaż odbędzie się przy nowo powstałym muralu dnia 31 lipca o godzinie 12:00. Na zakończenie projektu uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć niezwykłe przedstawienie „Sen nocy letniej” w wykonaniu Teatru Mostaghel z Iranu, prezentowane w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w ramach XXII Festiwalu Szekspirowskiego.

Autorzy muralu: Michał Garnowski, Ela Golińska, Dorota Jabłońska, Dorota Kozłowska, Marta Lipiec – Bortkiewicz, Michalina Niebrzydowska, Alicja Piechota, Daria Umerli, Marta Zatoń.

„Jak wam się podoba” wspierają partnerzy projektu: Akademia Sztuk Pięknych (Patio, Wydział Malarstwa), Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Gdański Teatr Szekspirowski. Wspomagali sponsorzy: firmy Bysewo, Hajdul i Ksero-Kopia.


Współpraca

http://22.festiwalszekspirowski.pl/wp-content/uploads/2018/07/mural-loga.png
http://22.festiwalszekspirowski.pl/wp-content/uploads/2018/05/fs22-zaslepka-160x160.jpg

Iwona Zając

Artystka wizualna, muralistka, niezależna koordynatorka edukacyjnych projektów artystycznych.

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu